Ücretsiz Drone ve İha Ehliyeti Kayıt Başvurusu Yapmak

Ücretsiz bir şekilde drone ve iha sertifikası almak

0

Merhaba, bu yazımızda ücretsiz bir şekilde drone ve iha kullanım sertifikasını nasıl alabileceğimizi inceleyeceğiz.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü kontrolsüz drone kullanımının yaratacağı risklerin önüne geçebilmek ve gençleri bu yönde eğitmek için yeni bir düzenleme yaptı. Drone lisansı almak isteyenlerin Sivil Havacılık internet sitesine (tıkla) girerek 20 soruluk online sınavı geçmeleri gerekmekte. Bu sınav için fazla bilgi gerekmiyor, basit ve neredeyse herkesin bilebileceği sorular soruyorlar. Normal fiyatı 1.200 TL olan ve kısa süre önce fiyatının 480TL‘ye gerilediğini gördüğümüz drone & iha kayıt sınavı şimdi ücretsiz olarak sunuluyor. Ek olarak, amatör drone operatörlüğü sertifikası her yerde drone kullanabileceğiniz anlamına gelmiyor. Amatör kullanım belgesi sadece yeşil alan olarak tabir edilen açık araziler ve yerleşim olmayan yerlerde uçuş yapabilme izni veriyor. Unutmayın ki drone kullanım sertifikası alabilmek için daha önce herhangi bir suça bulaşmamış olmanız gerekmekte.

Adım 1:  https://iha.shgm.gov.tr/ adresinde kaydınızı oluşturun.

Adım 2: Kayıt olurken belirttiğiniz telefon numaranızdan ve e posta adresinizden doğrulamaları gerçekleştirin.

Adım 3: Bilgilerinizi yazdıktan sonra hesabınızdan çıkış yapın.

Adım 4: Şifreniz ile tekrar oturum açın.

Adım 5: İHA Pilot Kayıt Başvuru seçeneğine tıklayın.

Adım 6: IHA 1 kaydını seçin.

Adım 7: Son olarak sınav ol seçeneğini seçip sınava giriş yapın.

Tüm bu adımları tamamladıktan sonra sisteme vesikalık fotoğraf eklemeniz istenecek. 18 yaş altı adaylar için veli muvaffakiyet belgesi (noter onaylı) gerekmekte. Örnek muvaffakiyet belgesi şu şekildedir:

Velayetimiz altında bulunan baba adı …… doğum yeri …. doğum tarihi ….. olan …… T.C Kimlik Numaralı …… isimli çocuğumuzun İnsansız Hava Aracı pilotu olmasına ve  İnsansız Hava Aracının kullanmasına rıza ve muvaffakiyetimizin bulunduğu çocuğumuzun insansız hava aracı kullanması ile ilgili olarak meydana gelebilecek kazalardan ve her türlü zarar ve ziyandan sorumlu olacağımızı kabul, beyan ve tahahhüt ederim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.