YouTube kıymet üretmeyen içeriklere reklam vermeyecek

YouTube kıymet üretmeyen içeriklere reklam vermeyecek

İçerik niteliğini gözetmek ismine geçtiğimiz yarıyıllarda para kazanma koşullarını oldukça güçleştiren ve şikâyet mekanizmasını daha alıngan hale getiren YouTube yeni bir adım daha atıyor. Artık kıymet üretmeyen kanal sahipleri para kazanamayacak.

Kıymet gerek

Bir müddettir bazı kanal sahiplerinin kendini yineleyen içerikler sebebiyle ortaklık programından çıkarılmaya başladığı belirtiliyor. Gelen tenkitler üzerinde söyleme yapan platform; orijinal ve değer veren içerikler üretilmesi gerektiğini ve değiştirilmeden içerik yayına alan ortakların platformdan çıkarılacağını dile getirdi.

YouTube’un değer veren içerik tarifi kapsamında bazı ehemmiyetli detaylar var. Misalin daha evvel yayınlanmış bir videoyu kanalınıza tekerrür yükleyebilirsiniz ancak orijinal yorum, tertip etmeler veya dublaj gibi eklentiler yapmanız gerekiyor. Bir içeriğin tekerrür tekerrür yüklenmesi ve kanalın da bu içerikler ile dolu olması vaziyetinde programdan çıkış mevzubahisi.

YouTube ilk etapta programdan çıkaracağı ortaklara 30 günlük vakit veriyor ve bu vakit zarfında ortağın kanalını tertip etmesini istiyor. 30 gün sonunda ise düzelme olmazsa programdan çıkarılıyor.

Bununla beraber pek çok ehemmiyetli içerik üreticisi kanalında yalnızca orijinal hazırlanmış orijinal imaller olmasına karşın YouTube’un haksız davrandığını ve kanalını ihtar sürecine aldığını ifade ediyor. YouTube ise bu siyasetten bırakacak gibi görünmüyor.

İlginizi Çekebilir  Facebook tarihindeki en büyük bilgi sızıntısı yaşandı

+100 ABONE ARASINA KATILIN.

Haftalık Bültenimize Abone Olun ve Yeni İçerikleri Kaçırmayın..

Teşekkür Ederiz Başarı İle Abone Oldunuz

Ters Giden Bir Şeyler Var

“YouTube kıymet üretmeyen içeriklere reklam vermeyecek” için 3 cevap

  1. Mert dedi ki:

    Mantıklı bir yaklaşım ama kıymet üretme kavramını iyi tanımlamak gerek. Neye göre verilecek ki bu karar

  2. Aydın dedi ki:

    Bana kalırsa kimin kıymet ürettiğini kimin kopyaladığını belirlemek o kadar da kolay değil. Birçok kullanıcı magdur olacaktır eminimki

  3. Barbie dedi ki:

    Bu konuda bende oldukça doluyum. Adam bir video çekiyor diğeri de gelip o videoyu izleyerek başlığa da x youtuber’ı şu videoyu izledi diye başlık koyarak ekstra bir rant elde ediyor. Bak bunu tam anlamıyla olumlu veya olumsuz eleştiri babında bir kanal olarak yaparsın ancak o zaman bende şöyle yapıyım. Bir tane kukla koyayım ismide popi olsun 🙂 ardından tüm videoları indirip sol alt köşesine de bu kuklanın fotoğrafını koyayım sonra da popi şu videoyu izledi diyerekten bi rant elde ediyim. Oldu mu şimdi bu böyle. Bence de youtube bu konuda oldukça olumlu bir karar almış ancak ümit ediyorum ki bunu kötü manada kullanmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Epic Games şike satışı yapan YouTuber’ların peşine düştü
Epic Games hack satışı yapan YouTuber’ların peşine düştü

Şike karşıtı temkinler mevzusunda son derece katı olan Epic Games bu kere şike satışı yaptığını iddia ettiği iki şanlı YouTuber’ın...

Kapat