Windows 10 ağırlıklardan kurtuluyor

Windows 10 Fazlalıklarından Kurtuluyor

Bloatware zannedilen yazılım ismi verilen programlar, işletim sistemlerinin içerisinde zannedilen olarak evvelden yüklenen ve çoğunlukla kullanılmasa dahi kaldırılmayan yazılımlar her zaman için işletim sistemlerinin istenmeyen parçası olmuştur. Görünüşe göre Windows bu mevzuda pozitif adımlar atmaya kararlı.

Microsoft’un söylemesine göre Insider yapı numarası 18262 olan Windows 10 versiyonunda Başlangıç menüsünden bazı zannedilen uygulamaların kaldırılması muhtemel olacak. Mevzubahisi yapı numarası, ne yazık ki “Redstone 5” olarak öğrenilen Ekim 2018 aktüellemesinin değil, 2019’un ilk yarısında gelmesi beklenen Windows 10 “19H1” aktüellemesinin bir parçası.

Bu yeni yapıda kullanıcılar Başlangıç menüsünde zannedilen uygulamalara sağ tıklayarak onları bilgisayarlarından kaldırabiliyorlar.

Kaldırılabilen yeni uygulamaların listesi şu biçimde:

  • 3D Görüntüleyici daha önceki adıyla Karma Reellik Görüntüleyicisi
  • Hesap Cihazı
  • Takvim
  • Groove Music
  • Posta
  • Filmler & TV
  • Paint 3D
  • Ekran Alıntısı
  • Yapışık Anekdotlar
  • Ses Kaydolucusu

Bu uygulamalardan Ekran Alıntısı Vasıtayı gibi birkaç taşıtın işlevleri halihazırda Office programlarında dahili olarak bulunuyor, bu açıdan bu yazılımların kaldırılabilecek olması Microsoft açısından anlamlı olabilir. Bunun yanı gizeme Ekim 2018 aktüellemesinden evvel de Microsoft, bazı zannedilen yazılımları kaldırmayı muhtemel kılmıştı. Bu yazılımların arasında Skype, İpuçları, Print3D, Hava Vaziyeti gibi programlar da var.

İlginizi Çekebilir  Virüsler Nedir ? Korunma yolları nelerdir?

Bununla beraber Microsoft, Windows 10’un ilk aylarında daha evvel önyüklü programlar nedenine tenkit etilmişti. Candy Crush gibi oyunlar iş bilgisayarlarına yüklenen Windows dağıtımlarında dahi önyüklü olarak bulunuyordu. Bunun Microsoft açısından neden anlamlı bulunduğundan bütün olarak emin olamasak da kullanıcıların bu vaziyetten oldukça davacı olduğu öğrenilen bir hakikat.

 

+100 ABONE ARASINA KATILIN.

Haftalık Bültenimize Abone Olun ve Yeni İçerikleri Kaçırmayın..

Teşekkür Ederiz Başarı İle Abone Oldunuz

Ters Giden Bir Şeyler Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
E-sertifika 3 milyonu geçti!
E-sertifika Sayısı Gittikçe Artıyor

Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Müesseseyi, Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 2018 senesinin ikinci çeyreğine ait Pazar Bilgileri Raporu'nu yayımladı. İkinci çeyrekte üretilen e-imza...

Kapat