Turkcell, Instagram’da kendisi için reklam alanı mı yarattı?

Turkcell, Instagram’da reklam alanı mı satın aldı?

Dün Twitter’dan Instagram linklerine tıklayıp mobil uygulamaya giden bazı kullanıcılar Turkcell tarafından hazırlanan yeni bir reklam alanıyla karşılaştı. Gönderilerin üst kısmında oluşan bu reklam alanında “Turkcell’den fiyatsız resimler” başlığı yer alıyor.

Başlığın altında ise “ Kaydettikten sonra daha fazla fiyatsız resim keşfet. ” yazıyordu. Henüz Instagram‘a giriş yapmayan bir kullanıcıya görünen bu metnin her hangi bir iletişim kapsamadığını da belirtelim. Dolayısıyla metindeki kaydet ifadesinde Instagram için.

Bu gidişatta Turkcell’in sosyal ağ internet kolilerini tanıttığını düşünebiliriz. Çünkü Turkcell bu reklam aracılığıyla kullanıcıları fiyatsız bir biçimde resim görüntülemeye ve yüklemeye davet ediyor olabilir.

 

Öte yandan mobil uygulamada karşımıza çıkan reklam, Turkcell’in bulut depolama hizmeti Lifebox’ı da akla getiriyor. Lifebox’ın Turkcell kullanıcısı olmayanlara da fiyatsız olarak sunulduğunu andırdıralım. Bu noktada fiyatsız resimler ile kast edilen resimler için fiyatsız depolama alanı da olabilir. Böylece Instagram’a resim yüklemek isteyen kullanıcılar Lifebox’tan daha önceki resimlerini basitçe Instagram’a yükleyerek haftanın #tbt’sini kaçırmamış olur.

Bu noktada Turkcell’in internet kullanıcılarına kendi hizmetini anımsatması anlamlı görünse de reklamın tıklanabilir olmaması yalnızca bizi değil başka kullanıcıları da donakaltıyor.

İlginizi Çekebilir  Teknolojinin Toplum Hayatındaki Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Turkcell’den kolileriyle ihtar almış olabileceğini düşünen kullanıcılardan kimileri, forumlarda bu reklamı görme sebebini de denetliyor. Bu arada forumda yazılan suallerin tarihine baktığımızda, kullanıcıların Mayıs, Haziran ve Ekim aylarında bu reklam ile karşılaştığını görüyoruz. Dolayısıyla usumuza gelen suallerin gitgide çoğaldığını söylemek olası.

Şimdiye kadar Instagram’da tesadüfmediğimiz bu reklam alanının nasıl oluşturulduğu da merak mevzusu. Turkcell, Instagram’dan habersiz bir biçimde bu reklam alanını doğrudan oluşturmuş olabilir mi? Ya da Instagram oluşturacağı bu reklam alanının test versiyonunda Turkcell ile çalışmayı mı seçim etti?

Şimdilik bu suallerimiz yanıtsız kalıyor. Ancak şayet Instagram ya da Turkcell yetkilileri bu yeni reklam alanıyla alakalı söyleme yaparsa, ayrıntıları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

+100 ABONE ARASINA KATILIN.

Haftalık Bültenimize Abone Olun ve Yeni İçerikleri Kaçırmayın..

Teşekkür Ederiz Başarı İle Abone Oldunuz

Ters Giden Bir Şeyler Var

“Turkcell, Instagram’da reklam alanı mı satın aldı?” için 3 cevap

  1. Ege ERKEK dedi ki:

    Instagram, kuruluş felsefesinden tamamen uzaklaşmış durumda. İlk açıldığında sadece manzara fotoğrafı paylaşmak üzerine kurulu olan sistem para kazanma aracına dönmüş durumda.

  2. Rect dedi ki:

    Bence çok normal bir durum. Turkcell gibi bir markanın Türkiye de kitleye tamamen ulaşabilmesi için instagram kullanmasından daha normal birşey olamaz. Hatta bana kalırsa bir şekilde twitter’a da sızmalı. Ama bir bakarsın o konuya da Vodafone el atmış.

  3. Anıl dedi ki:

    Saçmalığının daniskası. Zaten son günlerde çok fazla reklam artışı olmuştu. Birde bunu eklemişler helal olsun. Artık yeni bir uygulama çıkarılmasının zamanı geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Google Yapay Zeka İle Kanser Teşhisine Yardımcı Olacak Araç Geliştiriyor
Google Yapay Zeka İle Kanseri Teşhis Edecek Araç Geliştiriyor

Google, hekimlerin suni zihin kullanarak meme kanserini teşhis etmesine dayanakçı olacak bir taşıt geliştiriyor. 'LYmph Node Assistant' ya da 'LYNA'...

Kapat