Programlama Öğrenmek İsteyenlerin Bilmesi Gereken 5 Temel Şart

Programlama Öğrenmek İsteyenlerin Uyması Gereken 5 Kural

Günümüz şartlarında yazılımın kıymeti her güzergahta çok ehemmiyetli. Firmalar, en azından algoritmadan kavrayan insanları seçim ediyor, para kazanmak isteyenler için de yazılım ve programlama hoş bir kapı.

Hemen hemen herkes, yazılım geliştiricisi olmak istiyor. Ama kimse yazılım geliştiricisi olmak için adım atamıyor. Bunun en büyük sebebi bu kadar çok terimin nasıl usta yakalandığı noktasında.

 

Başlamadan evvel, rahat olun.

Her yazılımcı, karşılaştığı terimlerin hepsini öğrenmiyor. Siz de öğrenmek zorunda değilsiniz. Zati sizden de bu beklenmemekte. Bu terimleri ve tasvirlerini ezberlemek yerine, programlama sırasında bu terimlerin nasıl ve neden kullanıldığını öğrenmek ve bunu manasal doğrultularla sarihliğe kavuşturmanız sizin için daha basit ve galibiyetli bir usul olacaktır.

Programlama dillerini bilirken kendinizi strese sokmanız, yalnızca bu işten daha az sevinç almanıza sebebiyet verir. Yukarıyada bahsettiğimiz usul, özellikle kafa karıştırıcı programlama terimlerinin, diğer kafa karıştırıcı programlama dilleri ile beraber bulunduğu civarlarda dikkate alındığı zaman bereketli olacaktır.

Metin Editörlerini Tanıyın

Sıklıkla ‘Text Editor’ olarak karşılaşacağınız metin editörü, sizin yazdığınız metni tertip eden programdır. Windows’un ‘Anekdot Defteri’ de hakikatinde tipik bir metin editörüne misaldir. Programlama sırasında kullanabileceğiniz pek çok metin editörü bulunmakta, ancak bunların bir kısmı gerçekten çok karışık olabilmekte. Önceliği azıcık daha kolay arayüzü olan programlara vermekte fayda var. Bazı metin editörleri değişik parametrelerin değişik renklerde vurgulanmasına imkân sunar. Geliştirici daha sonra, kodları hakimiyet etmek istediği zaman değişik komutları daha basit biçimde ayırt edebilir.

Bunun sayesinde şayet var olan bir kusur gidişatında, kod parçaları daha basit ayırt edilir, kusur daha basit bulunur ve anekdot edilmesi daha kolay biçimde yapılır. Sıklıkla kullanılan ve yeni başlayanlar için öneri edilen ‘Notepad++’ ve ‘Sublime Text’ bizim de indirmenizi öneri ettiğimiz kullanmak ve keşfetmek için kullanabileceğiniz nitelikli iki metin editörü misalidir.

IDE Integrated Development Environment

Öncelikle henüz pek çoğunuz IDE hakkında muhtemelen bilgi sahibi olmadığı için sizlere IDE’den bahsedelim. Açılımı Integrated Development Environment anlamına gelen IDE’nin Türkçe anlamı ‘Tümleşik Geliştirme Ortamı’dır. IDE yazılımları, geliştirici için harekâtları daha süratli, dikkatli yapabilmesini sağlar ve faydalılığı üst seviyelere çıkarmayı emeller. Pek çok IDE yazılımı içerisinde, debugging, kodlama yanılgıları ve otomatik bitirme gibi özellikleri barındırır.

Bahsettiğimiz gibi, genel olarak daha kısa zamanda daha yararlı ve daha nitelikli işlerin yapılmasına imkân sunar. Ayrıca ekranda var olan arayüz daha renkli ve görsel odaklı olduğundan çalışırken mümkün bunalmaları da asgariye indirir.

Genel olarak IDE, metin editörünün aksine yalnızca yazdığınız koda odaklanmaz. Uygulamayı yazmanıza, derlemenize, test etmenize, yanılgıları ayıklamanıza imkân sunar. Başka Bir Deyişle size pek çok programda ayrı ayrı hakikatleştirilecek harekâtları, tek bir program üzerinden sunar. IDE’ler özellikle C++,C ve Ruby gibi nesne odaklı diller için de kullanışlıdır. Daha ayrıntılı bilgiye sahip olmak isterseniz, hemen alta bir adet yabancı kaynaklı video da vazgeçiyoruz. Bu usunuzda bulunan suallerin tamamen giderilmesine dayanakçı olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Huawei Katlanabilen 5G Telefonunu Açıkladı

 

Programlama Dilleri ve Script Dilleri

Script dilleri, C ve Java gibi programlama dillerinden değişik yapılara sahiptir. Programlama dilleri, uygulama geliştirme emelli üretilen yazılımlarda, algoritma ve bilgi yapılarını daha etkin kullanmak emeliyle dizayn edilmişlerdir. Script’ler ise programlama dillerinin daha fazla zorlanarak yapacağı harekâtları, daha süratli şekilde onları bitirmek şartıyla yapmaktadır. Yeni başlayanlar, henüz bütün olarak neye başlamak istediğine karar vermek üzereyken, Script ve programlama dilleri arasında ince bir ayrım vardır.

Programlama dilleri derlenirken, Scripting dilleri açıklanır. Misalin, ‘bilgisayar 1’ üzerinden bir uygulama oluşturduğunuz zannedelim. Bunu ‘bilgisayar 2’ makinesine yollamak istediğinizi düşünelim. ‘Bilgisayar 2’nin, ‘bilgisayar 1’ üzerinde oluşturulan derlenmiş bir programı kullanmasını isterseniz, kaynak kodunuzu derlemeniz gerekecek. Başka Bir Deyişle kaynak kodunuzu, bilgisayarın okuyabileceği bir makinden kodundan tercümanız gerekir. Bu sayede bilgisayarın indirmesi gereken yürütülebilir bir dosyaya dönüştürmüş olacaksınız. Kullanmak için çalıştırmanız yeterli.

Fakat, bu sırada size makûs da bir haberimiz var. Mesela Windows üzerinde derlenen bir kodun, Mac makinelerde çalışmayacağını söyleyebiliriz.

Script tarafında ise, komut dosyasını bir web sitesine entegre ederek karşı tarafa bir irtibat linkini göndermeniz yeterli olacaktır. Bu irtibat bilgisayar tarafından bir tarayıcı ile açıklanacaktır. Sarih indirme ve yükleme gibi şeylere de lüzumu yoktur. Açıklanan kodun derlenmesi gerekmediği için başka platformlarda da kullanılabilir.

 

Software Library mi Frameworks mü?

Software Frameworks, ‘Library’leri de içinde barındıran katı kaidelere sahip bir kodlama tasarıyıdır. Bir dilden ayrı olarak, belli bir parametrede bir dilin hangi doğrultularının kullanılacağını tanımlar. Türkçe anlamı bir anlamda ‘Çatı’dır. Library topluluğu olarak da öğrenilir. Library ise, bir vazifeyi asıllaştırmak için projenizi entegre edebileceğiniz ve daha sonra bunu tekerrür kullanabileceğiniz kod parçasıdır.

Alta sizlere bu farkı video içinde anlayabilmeniz için bir video koyuyoruz.

 

Pseudocode

Genel olarak alacağınız programlama eğitimlerinde, algoritmayı tanımanızı sağlayan ve güya kod olarak da öğrenilen bir terim Pseudocode. Daha çok uygulama evveli komutun manasını söylemeye verim. Pseudocode kodunuz için bir şablon oluşturur, projeyi daha basit tamamlar ve belli formatları usunuzda yakalamanıza dayanakçı olur. Genel olarak günlük konuşma özelliklerini taşır, belli standartları yoktur. Programlama eğitimi sırasında sıkça kullanıldığından bu eğitimi veren şahsın kavrayış ve isteğine göre farklılığa uğratılabilir.

Bahsettiğimiz bu şeyler, şimdilik başlangıç seviyesinde
Bu yazı sonrası yazılım geliştirici olmaktan bırakmış seziyorsanız veya henüz hazır değilim diyorsanız, bir ölçü haklı olduğunuzu belirtmekte fayda var. Yazılım dünyası, cihan kadar geniş ve bitmek öğrenmeyen bir yapıya sahip. Ya da en azından bu biçimde sezdiriyor. Ancak bu parçaların hepsinin, ilerleyen zamanlarda birbirini bitirdiğini göreceksiniz.

Kaynak : https://www.makeuseof.com/tag/key-programming-terms/

+100 ABONE ARASINA KATILIN.

Haftalık Bültenimize Abone Olun ve Yeni İçerikleri Kaçırmayın..

Teşekkür Ederiz Başarı İle Abone Oldunuz

Ters Giden Bir Şeyler Var

“Programlama Öğrenmek İsteyenlerin Uyması Gereken 5 Kural” için 4 cevap

 1. Engin dedi ki:

  bence kendinize bir hedef seçip o hedefi tamamlamak üzere to do point öğrenim yapın. Ben programlamayı kendime 2-3 hedef program belirleyerek ögrendim. şimdi rahatlıkla oyun bile yazabiliyorum

 2. Flash dedi ki:

  Programlama öğrenmek isteyen biri bence öncelikle html’i bilmeli. Sonrasında C veya C# ile devam edip PHP’yi öğrenmeli ve ardından da Python öğrenmeli. Bu diller sizin ana direğiniz olacaktır. Ayrıca yazıda belirtildiği gibi IDE’leri de bilmeli ve konsolda rahat hareket edebilmek için klavye ve butonları iyi öğrenmek gerekiyor.

 3. Anıl dedi ki:

  Programlama da önemli olan şey sabırlı olmak. Çünkü 1 kod öğrendiniz diye herşeyi yapabileceksiniz diye bir şey yok. Yazamadığınız da hata aldığınızda pes etmemelisiniz.

 4. indirbak dedi ki:

  hocam çok teşekkürler. ardunio hakkında da makale yazar mısın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Çift ekranlı Nubia X’in teknik özellikleri Geekbench’de ortaya çıktı
Nubia X’in Özellikleri Geekbench’de ortaya çıktı

Son günlerde piyasaya sürmüş olduğu alışılagelmişin dışında tasarımlara sahip makinelerle isminden bir hayli laf ettiren Çinli uslu telefon üreticisi Nubia,...

Kapat