Google Yapay Zeka İle Kanser Teşhisine Yardımcı Olacak Araç Geliştiriyor

Google Yapay Zeka İle Kanseri Teşhis Edecek Araç Geliştiriyor

Google, hekimlerin suni zihin kullanarak meme kanserini teşhis etmesine dayanakçı olacak bir taşıt geliştiriyor.

‘LYmph Node Assistant’ ya da ‘LYNA’ olarak öğrenilen bu taşıt, geliştirilmesi bitirildikten sonra ileride bir gün patologlar tarafından kanser hastalarının teşhisi için basitleştirici bir taşıt olarak kullanılacak. Google, bu algoritmanın geliştirilmesi için Hollanda’da bulunan tıp merkezlerinden gelen göğüs kanseri hastalarının lenf bezlerinin taramalarına sabreden belirlenmiş bir bilgi kümesi kullandı.

Bu bilgiler, Patologlar aracılığıyla işlenip meme kanseri hastalarının lenf nodlarından alınan doku misallerine bakıldıktan sonra hastanın bedenindeki urun ne kadar dağılmış olabileceği ve kanserin ne kadar dargın ilerleme gösterdiğini kavramalarına dayanakçı oluyor. Cuma günü Google, ‘Journal of Pathology and Laboratory Medicine’ ve ‘American Journal of Surgical Pathology’ mecmualarında iki değişik yazı yayınladı.

 

İlk yazı algoritmanın kendi içinde nasıl çalıştığı hakkında yoğunluklu bilgi verirken, ikinci yazı algoritmanın kendi içinde nasıl çalıştığıyla beraber patolog ile nasıl geçim gösterdiği mevzusunda bilgilendirme yapıyor. Algoritmanın çalışma doğruluğu verilen bilgilere göre mesastaz tehlikeyi bulunan hastalarda %99 oranında galibiyetli neticeler gösterdi.

İlginizi Çekebilir  Google Bizi İzliyor

 

Google ilk kere suni zihin aracılığıyla sıhhat uygulamalarına girişmiyor. Daha evvel de suni zihin firmayı DeepMind aracılığıyla hastanın gözlerinin görüntülerine bakarak hastalıkları teşhis etmek için birtakım çalışma ve uygulamalar başlatmıştı. Ayrıca şu an hali hazırda, diyabetik hastalıkların teşhisi için de suni zihin ile beraber bunu reelleştirebilecek bir algoritma üzerinde çalışmaktalar.

+100 ABONE ARASINA KATILIN.

Haftalık Bültenimize Abone Olun ve Yeni İçerikleri Kaçırmayın..

Teşekkür Ederiz Başarı İle Abone Oldunuz

Ters Giden Bir Şeyler Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Çift Yapay Zeka Üniteli Huawei Kirin 980 İle İlgili Her Şey
Çift Yapay Zeka Üniteli Huawei Kirin 980

Huawei'nin yeni Lekenin 980 operasyoncusu evvelki jenerasyon Kirin 970 halefi olarak karşımıza çıkıyor. Huawei'nin geçen yılki operasyoncusunun ürettiği resimlerin DxOMark'ta...

Kapat