Google CEO'su, Çin'e özel sansürlü arama motoru hakkında nihayet konuştu

Google CEO’su, Çin’e özel arama motoru hakkında sonunda konuştu

Arama devi Google bir hayli beynelmilel pazarda büyük bir efor olmasına karşın, henüz hakim olamadığı bir pazar var ve bu da Çin. Çünkü ülkedeki sıkı tertip etmeler ve sansür kanunları sebebiyle Google, 2010’dan bu yana Çin’de yasaklı gidişatta. Ancak uzun bir vakittir Google’ın Çin’e özel sansürlü bir arama motoru geliştirdiği güzergahında iddialar vardı. Bugüne kadar mevzu ile alakalı ağzını açmayan Google CEO’su Sundar Pichai sessizliğini bozarak mevzuyla alakalı söylemeler yaptı.

Google CEO’su sarih kapı bıraktı

San Francisco’da tertip edilen bir konferansta söylemelerde bulunan Pichai, Çin’de rastgele bir sansürlü arama motorunu kullanıma sunmayacaklarını ifade etti. Ancak Google CEO’su Çin’deki tertip etmelere uygun bir arama motoru projelerinin olacağını söyleyerek kapıyı bütün olarak kapatmadı. Bir ekip testler yaptıklarını kabul eden Pichai, Çin’deki sansür kanunlarına ve tertip etmelerine karşın arama sorgularının %99’unu hâlâ sunabileceklerine inandığını ifade etti.

Daha evvel bu tip bir projede çalışmamak için işletme çalışanları tarafından protestoların da yapıldığının söylenmesi üzerine Pichai: “Google Çin’de olsaydı neye eşti, bunu bilmek istedik, başka bir deyişle dahili olarak yaptığımız şey buydu. Çin’de bunu yapıp yapamayacağımız hakkında yorum yapmak için şimdilik çok erken. Çin pazarındaki kullanıcı rakamı bizim için çok ehemmiyetli.” biçiminde konuştu.

+100 ABONE ARASINA KATILIN.

Haftalık Bültenimize Abone Olun ve Yeni İçerikleri Kaçırmayın..

İlginizi Çekebilir  Avrupa Kurulu'nun Google'a vermiş olduğu ceza ''ucuz akıllı telefonları'' ortadan kaldırabilir

Teşekkür Ederiz Başarı İle Abone Oldunuz

Ters Giden Bir Şeyler Var

“Google CEO’su, Çin’e özel arama motoru hakkında sonunda konuştu” için 3 cevap

  1. Anıl dedi ki:

    Çin gerçekten garip bir millet. Bizim kullandığımız çoğu aracı kullanmıyorlar. İnternet üzerinde kendilerine ait facebook tarzı platform, video alanları yer alıyor. Twitch.tv yerine çinde başka bir site kullanılıyor. Kendi milletlerini desteklemeyi uygun görüyorlar.

  2. Frankenstein dedi ki:

    Google bunu asla ama asla başaramaz çünkü Çin’in amacı zaten yerli olmayan şeylere olabildiğince engel koymak. Şayet bu durum oluşursa bile Google’ın avantajına olacak ortamı ortadan kaldıracaklardır.

  3. İbrahim dedi ki:

    Google’ın en azından önümüzdeki 20 sene Çin’e girebileceğini sanmıyorum. Yabancı sermayeyi bu şekilde kolay bir şekilde ülkeye sokmayacaklardır. Tabi sansür ayarlarını istedikleri ölçüde ayarlayabilirlerse işler değişebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
YouTube kıymet üretmeyen içeriklere reklam vermeyecek
YouTube kıymet üretmeyen içeriklere reklam vermeyecek

İçerik niteliğini gözetmek ismine geçtiğimiz yarıyıllarda para kazanma koşullarını oldukça güçleştiren ve şikâyet mekanizmasını daha alıngan hale getiren YouTube yeni...

Kapat