Çift Yapay Zeka Üniteli Huawei Kirin 980 İle İlgili Her Şey

Çift Yapay Zeka Üniteli Huawei Kirin 980

Huawei’nin yeni Lekenin 980 operasyoncusu evvelki jenerasyon Kirin 970 halefi olarak karşımıza çıkıyor. Huawei’nin geçen yılki operasyoncusunun ürettiği resimlerin DxOMark’ta hala azami puanı aldığını düşündüğümüzde, yeni operasyoncu oldukça heyecanlandırıcı.

Gnamımız amiral gemisi telefonlarının bir haylisinde Snapdragon 845 çipseti bulunmakta; Apple tarafında ise A12 Bionic harekâtçısıyla karşılaşıyoruz. Bu operasyoncular her ne kadar suni zekâ yardımına sahip olsa Huawei’nin kendi ürettiği çipsetler olan Lekenin acelesi, geleceğin tamamen suni akılda olduğu düşünülerek oluşturulmuş.

Huawei yeni operasyoncusunda daha yüksek saat süratleri sayesinde performansta iyileşme sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda işletmenin gelecekteki telefonlarına da istikamet vermeye çalışıyor. Bir Android telefonun kullandığı ilk 7 nanometrelik çipset olacak olan Lekenin 980, aynı zamanda ilk defa çift Sinir Operasyona Üniteyi NPU sunan operasyoncu.

Performans ve Verimlilikte Çoğalış

Huawei P20 Pro ve Mate 10 Pro’da kullanılan Kirin 970 ile mukayese etildiğinde Kirin 980, performansta %20, efor faydalılığında %40 ve genel enerji faydalılığında %58 bir çoğalış sunuyor.

Kirin 980, sekiz çekirdekli bir çipset. Bu sekiz çekirdeğin ikisi süper çekirdek, ikisi büyük yüksek bereketlilik çekirdek, kalan dördü de ultra yararlı az enerji tüketen çekirdek biçiminde. Çok gerekmediği zaman bu “yavaş” çekirdekler kullanılacağından batarya ömründe oldukça verimi değecektir.

İlginizi Çekebilir  Sansürlü Google Yolda: Dragonfly

Kamerada Suni Zekâ

Performanstaki iyileşmeler ehemmiyetli olsa da Kirin 980’in en iyi olduğu mevzulardan biri de suni zekâ. Huawei’nin sunduğu AI özellikleri ile daha basit video sürükleyebilecek, reel zamanlı olarak doygunluğa, parlaklığa ayar yapabilecek ve sürüklediğiniz objeyi daha basit odakla yakalayabileceksiniz.

AI performansını daha yüksek seviyelere taşımak için harekâtçının iki NPU’ya sahip olması; kamerada da ehemmiyetli yenilikler getiriyor. Kirin 970’e göre görüntü tanımada yüzde 120’lik bir çoğalış vadeden Lekenin 980, bir dakikada 4500 adet değişik görüntüyü tanıyabiliyor.

İrtibat özellikleri oldukça galibiyetli

 

Kirin 980’in sunduğu yüksek süratli irtibat LTE Cat.21 ile 1.4 Gbps 175 MB/s süratinde indirme yapmanıza izin veriyor. LTE ya da 4.5 G kullanmadığınız zamanlarda ise Hi1103 Wi-Fi modülü ile 1.7 Gbps 212.5 MB/s süratlerine çıkabiliyorsunuz.

 

+100 ABONE ARASINA KATILIN.

Haftalık Bültenimize Abone Olun ve Yeni İçerikleri Kaçırmayın..

Teşekkür Ederiz Başarı İle Abone Oldunuz

Ters Giden Bir Şeyler Var

“Çift Yapay Zeka Üniteli Huawei Kirin 980” için bir cevap

  1. mehmet dedi ki:

    huawei yapmış olduğu bu çift zeka teknolojisi sayesinde oldukça güzel bir çıkış yakaladı. gerek reddit gerek 4chan gibi yerlerde şu an için kullanıcıların gözdesi haline geldi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Audi, Huawei İle Birlikte Otonom Araç Teknolojisi Üzerinde Çalışıyor
Audi, Huawei İle Birlikte Otonom Araçlar Üzerinde Çalışıyor

Huawei, Çin'de Audi ile beraber 'self-driving' başka bir deyişle kendiliğindene sürüş becerisine sahip özerk taşıt geliştirmek için çalışıyor. Bu ortaklık...

Kapat