Çalışmayan ve Hata Uyarısı Veren RAM Nasıl Kontrol Edilir?

 

Bilgisayarınızda çalışmayan RAM varsa bunu kontrol etmenin en iyi yolu RAM testi yapmaktır. Teknolojinin gelişen ve değişen imkânları sayesinde artık bunu yapmak daha kolay hale gelmiştir. Bilgisayara bağlanan bellek algılama aleti sayesinde sorunsuz bir şekilde RAM testi yapmak mümkün olabiliyor. Windows işletim sisteminin ortaya çıkardığı bu araç arıza tespitinde oldukça işe yarıyor.

 

Bilgisayardaki RAM’in doğru düzgün çalışıp çalışmadığından şüphe ediyorsanız RAM’i test ettirmek şarttır. Şüpheye iten unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

 

-Bilgisayar kendiliğinden açılıp kapanıyorsa,

 

-Bilgisayar açıldığında sürekli hata veriyorsa,

 

-Sistem içinde arızalı bir durum varsa,

 

-Sürekli hata kodları ile birlikte uyarı geliyorsa RAM bozuk anlamına gelmektedir. RAM testini yaparken artık ekstra bir program indirmeye gerek kalmıyor. Zaten bu testi yapmak için indirilen program bilgisayarda çok fazla yer kapladığından bilgisayar işleyişini yavaşlatabiliyor fakat Windows 10 işletim sistemin sunduğu bellek aygıtı RAM üzerine bazı bilgiler yazarak çalışır durumda olup olmadığını kolay bir şekilde denetliyor.

QLED ya da LED Uyarısı Yok Mu?

 

Normal şartlar altında RAM’in bozuk olup olmadığında anakart üzerinde yer alan Qled ya da Led ışıklarının verdiği uyarı sayesinde teste ihtiyaç olmadan anlamamız mümkündür. Fakat anakartın da arızalı olduğu durumda böyle bir uyarı gelmez. Bir de şöyle bir durum söz konusu olabilir. Arıza kodlarını tam anlamıyla tanımadığımız için arızanın RAM’den mi yoksa başka bir yerden geldiğini anlayabiliriz. Çoğu arızanın verdiği sonuçlar benzer olduğundan öncelikle bu arızaları iyi tanımamız gerekmektedir. RAM arızası da bilgisayarın kendi kendine “yeniden başlat” özelliğini aktif hale getirebilir ve yahut anakart arızası da bilgisayarı her açtığımızda arıza kodu ile başlatabilir.

İlginizi Çekebilir  Twitter hesabını bir daha açmamak üzere silme

 

RAM Bozulmasına Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

 

Öncelikle RAM bozulmasının nedenlerinden biri bilgisayara takılı güç kaynağında var olan akım reseptörlerinin yanlış çalışmasıdır. Eski tip bir bilgisayar kullanıyorsanız bilgisayarınızda sürekli voltaj düşüklüğü meydana gelebilir. Bu da RAM bozukluğuna neden olan etmenler arasındadır. Son olarak bilgisayara takılı olan kalitesiz bir belleğin veri saklama kapasitesi çok azdır ve hemen bozulma riski oldukça yüksektir.

 

Arıza Raporunu Anlamanın Yolu Nedir?

 

RAM testi tamamlandıktan sonra bellek tanıma aygıtı bir rapor verecektir. Fakat bilgisayarda yazılı olan raporu şayet tam bir bilgisayar bilgimiz yoksa anlamayabiliriz. Rapor geldiğinde ekranda görünen kırmızı ile vurgulanmış alan hangi dosyaların bozuk olduğunu ve hangi dosyaların etkilendiğini anlamanızı sağlayacaktır. Yine de kafa karışıklığı yaşarsanız forum sitelerini takip edip daha iyi anlayan birinden yardım alabilirsiniz.

 

+100 ABONE ARASINA KATILIN.

Haftalık Bültenimize Abone Olun ve Yeni İçerikleri Kaçırmayın..

Teşekkür Ederiz Başarı İle Abone Oldunuz

Ters Giden Bir Şeyler Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Amazon, Aliexpress ve eBay Üzerinden Satış Yapma Taktikleri

  Dünyanın önemli teknoloji firmaları Türkiye’nin e-ticaret imkanından pay almaya yönelik adımlar atmaya başlıyor.   EBay, 2011 yılında gittigidiyor’u satın...

Kapat