Audi, Huawei İle Birlikte Otonom Araç Teknolojisi Üzerinde Çalışıyor

Audi, Huawei İle Birlikte Otonom Araçlar Üzerinde Çalışıyor

Huawei, Çin’de Audi ile beraber ‘self-driving’ başka bir deyişle kendiliğindene sürüş becerisine sahip özerk taşıt geliştirmek için çalışıyor.

Bu ortaklık kapsamında Huawei, Otomotiv Mühendisleri Derneği için özel olarak tanımlanmış bir alanda baştan sona kadar kendini hakimiyet eden ve sürüş yapan taşıt olarak belirlenen seviye 4 teknolojisini yaratmaya çalışacak. Bu uyuşma teknoloji firmaları ile araba firmaları arasında yapılan uyuşmalar için son yaşanan misallerden birisi. Bu iki sanayi gerçekten de özerk taşıt gayesine doğru eforlu adımlarla ilerlemekte. İki işletme uyuşma koşullarını henüz söylememişti ki, ilan fotoğrafı kanallar aracılığıyla yapıldı.

Huawei, bu hafta Connect 2018 konferansında teknoloji firmasının Mobil Bilgi Merkezi MDC ekipmanıyla donatılmış bir Audi Q7 modelini sergiledi. Huawei ayrıca Audi ile vehicle-to-vehicle irtibatı ve iletişimli taşıt çözümleri üzerinde çalışacağını bildirdi. Çin seneler boyu, yabancı araba üreticilerini ülkede araba üretmek için mahallî işletmelerle ortak teşebbüslerde bulunmak zorunda vazgeçti. Ancak Çin hükümeti bu senenin başlarında bu kaideleri hafifletmeyi tasarladığını ve araba pazarının zati değiştiğine söyledi.

İlginizi Çekebilir  RAM Belleklerinizin Bozulacağını Anlamanın Yolları

Tesla ve BMW markaları Çin’e müteveccih yaptığı yatırımları büyük miktarlarda çoğaldırdı. Ancak Çin hükümeti, özerk taşıt mevzusunda hali hazırda azıcık katı kaideler sergiliyor. Özerk taşıt için lüzumlu olan en büyük ihtiyaçlardan biri olan ülke yollarının dijital haritalarını yapmalarına izin veren lisans rakamını şu an hala sıkı biçimde hakimiyet etmekte. Bunun önünü açabilmek için Ford ve BMW, Çinli bir mahallî işletmeyle uyuşup ortak hareket etmeye başladılar.

Bu sıkı teftişler için Çin hükümetinin öne sürdüğü sebeplerden birisi haritaların milli güvenlik tehlikeyi olarak görülmesi. Başka bir deyişle, yabancı işletmelerin Çin’in yollarının detaylı haritalarına ve öteki bilgilerine de bütün olarak sahip olmasını istemiyor. Audi, Eylül ayından bu yana Huawei ile beraber Çin’de özerk taşıt teknolojisini test ettiğini bildirdi, ayrıca 2019 senesinde özerk taşıt geliştirme merkezini de yürürlüğe sokmayı tasarlıyorlar.

+100 ABONE ARASINA KATILIN.

Haftalık Bültenimize Abone Olun ve Yeni İçerikleri Kaçırmayın..

Teşekkür Ederiz Başarı İle Abone Oldunuz

Ters Giden Bir Şeyler Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Programlama Öğrenmek İsteyenlerin Bilmesi Gereken 5 Temel Şart
Programlama Öğrenmek İsteyenlerin Uyması Gereken 5 Kural

Günümüz şartlarında yazılımın kıymeti her güzergahta çok ehemmiyetli. Firmalar, en azından algoritmadan kavrayan insanları seçim ediyor, para kazanmak isteyenler için...

Kapat