"Apple'da yapacak çok iş var"

Apple şirketinde yapılacak birçok iş var

Görünüşe göre Apple’ın tasarım takımının başında bulunan Jony Ive, Apple’da uzun bir müddet daha kalmayı planlıyor.

 

San Francisco hudutları içerisindeki SFJazz Center’da tertip edilen Wired25 konferansında Vogue editörü Anna Wintour‘a konuşan Jony Ive, ziyarette kendisine yöneltilen “Apple’da bir 25 sene daha çalışır mısınız, yoksa usunuzda politikaya girmek veya emeklilik günlerinin tadını çıkarmak mı var?” sualine kendisinden beklediğimiz gibi uzun soluklu bir söylemeyle yanıt verdi. Jony Ive, kendisinin hâlâ çok şey bildiğini ve yapacak daha çok şeyin var olduğunu düşünüyor:

“Hakikatinde yapılacak daha çok şeyin olduğunu düşünüyor ve bu mevzuda sabırsızlanıyorum. Bu alanda daha çok fırsatlar görüyorum, özellikle değişik uzmanlık alanlarının bir arada çalıştığı vaziyetlerde.” cevabıyla vizyonunda daha çok şeye yer verdiğini söyleyen Jony Ive, laflarına Apple’ın yeni Apple Park yerleşkesine yakın zamanda takımından da “eşsiz bir takım” laflarıyla bahsediyor. Jony Ive, takımındaki font tasarımcılarının haptik uzmanları ve renk uzmanları ile bir arada çalıştıklarını belirtiyor: “Takımdaki enerji ve yapılabilecek şeylerin çok olduğu hissi, sıradışı ve coşku verici. Bu azıcık da uyanıklı bir yaklaşım zira bir hâlâ kovalanacak gayelerin ve fırsatların ne olduğunu her gün düşünüyoruz.”

İlginizi Çekebilir  Programlama Öğrenmek İsteyenlerin Uyması Gereken 5 Kural
Jony Ive, artık yeni Apple Store iç tasarımlarından da mesul ve bu mevzuda son bildiği şeyin sırça yüzeyleri bir yapıda nasıl kullanabileceği olduğunu belirtiyor: “Bu işi uzun bir zamandır yapıyoruz ve hâlâ ne kadar çok şey biliyor olduğumuz hakikati bizi afallatıyor. Şayet bu çocuksu coşkuyu kaybederseniz, o noktada artık başka bir şeyler yapmanın zamanının geldiğini düşünüyorum.”

Görüşmenin bu kısmında Jony Ive, Wintour’un yönelttiği “Peki bu noktada mısınız?” sualine ise “Oh, hayır hayır.” biçiminde yanıt verdi.

Ive’ın Apple’daki ilk tasarımı, o zamanlar Apple’ın başında bulunan Steve Jobs‘ın muhtelif canlı renklere sahip hepsi-bir-arada Mac bilgisayarıydı. Bundan sonra Apple’ın iPod, iPhone ve iPad gibi bir hayli tanınmış mahsulünü planlayan Ive, Tim Cook’un kendisinin yetkilerini ve mesullüklerini 2011 senesinde yazılım alanına genişletmesiyle iOS, WatchOS, tvOS ve MacOS tasarımı üzerinde de çalışmaya başladı. 2015 senesinde Apple’ın tasarım departmanının başına gelen Ive’ın yeni misyonu Apple’ın Apple Store adlı mağazalarını ve Apple Park‘ın iç tasarımını şekillendirmek.

 

+100 ABONE ARASINA KATILIN.

Haftalık Bültenimize Abone Olun ve Yeni İçerikleri Kaçırmayın..

Teşekkür Ederiz Başarı İle Abone Oldunuz

Ters Giden Bir Şeyler Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Windows 10 ağırlıklardan kurtuluyor
Windows 10 Fazlalıklarından Kurtuluyor

Bloatware zannedilen yazılım ismi verilen programlar, işletim sistemlerinin içerisinde zannedilen olarak evvelden yüklenen ve çoğunlukla kullanılmasa dahi kaldırılmayan yazılımlar her...

Kapat