Amazon, Aliexpress ve eBay Üzerinden Satış Yapma Taktikleri

 

Dünyanın önemli teknoloji firmaları Türkiye’nin e-ticaret imkanından pay almaya yönelik adımlar atmaya başlıyor.

 

EBay, 2011 yılında gittigidiyor’u satın alıp Türkiye’ye adımını atmıştı. Aliexpress’in sahibi Alibaba, haziranda trendyol’un çoğunluk hissesini satın aldı ve son olarak Amazon Eylül ayında www.amazon.com.tr web sitesi ile Türkiye’ye girdi. Her platformun prosedürleri farklı olduğu için konuyu şirket bazında değerlendirmek lazım:

 

 

 

Aliexpress

 

  Bu platforma www.aliexpress.com’dan giriş yapılmaktadır. Sadece Çin’de kurulmuş firmalar bu platforma üye olabilmektedir. Aliexpress’in en etkili olduğu ülke ise Rusya. Ağustosta Aliexpress’İn ziyaretçi trafiğinin (’i Rusya’dan gelmiştir. Türkiye’de kurulu bir şirketin ise Aliexpress’e üye olmasının imkanı yoktur. Fakat bu durumda da Aliexpress’te mağazası olan bir şirketin tedarikçisi olma imkanı vardır. Bu durumda kar oranı düşük olmasına rağmen pazar payı oldukça büyük olacaktır.

 

 

 

EBay

 

 2016 yılına kadar Türkiye’de kurulu olan şirketler satış yapıp paralarını da Paypal üzerinden alabiliyorlardı. 2016 yılında Paypal Türkiye’de kapanınca bu işlemde son buldu. Çözüm yolu olarak ise yurtdışında Paypal üyeliği oluşturmak gibi alternatifler vardır. Özellikle Estonya “e-residency” programı sayesinde isteyen herkesin 500 Euro’luk bir masrafla Estonya merkezli bir şirket kurmasını ve Estonya’da bir banka hesabına sahip olmasını sağlıyor.

 

 

 

“e-residency” için = www.e-resident.gov.ee

 

 

 

Amazon

 

 Türkiye’de kurulu şirketlerin en az sorun yaşadığı platformların başında gelir. Platforma üye olup satış yapılabilir ve bu satışlar karşılığında biriken paraları “Hyperwallet” üzerinden Tl’ye çevrilmiş hali ile alım imkanı sunar.

İlginizi Çekebilir  Türkiye’de İnternet Kullanım Oranları Hakkında Şaşırtan Sonuçlar

 

 

 

Önemli Sorular ve Cevaplar

 

1)Her bir satış işlemi için gümrük müşaviri ile çalışma zorunluluğu var mı?

 

Elektronik Ticaret ve Gümrük Beyanı (ETGB) ile gönderi başına tutarı 7500 Euro’yu geçmeyen ve ağırlık olarak 150 kg’den az olan tüm yurt dışı gönderileri için her türlü işlem masrafı ve evrak yüklerinden muafiyet sağlanmıştır.

 

 

 

2)Türkiye üzerinden yurt dışına satmanın zor ve imkansız olduğu ürünler var mı?

 

Yurt dışındaki satıcıların internet üzerinden bazı ürünleri Türkiye’deki alıcılara satmasına imkan yoktur. Türkiye’den örnek vermek gerekirse parfüm ve sporcu gıdaları bu listede yer almaktadır.

 

Aynı şekilde diğer ülkelerin de bu yasaklara benzer uygulamaları vardır. Ülkelerin satılan ürüne yasağa olup olmadığını bilmek ve araştırmak satıcının kendi yükümlülüğüdür.

 

 

 

3)İade ve değişimlerin yönetimi süreci nasıl işliyor, kargo masrafı kim tarafından karşılanıyor?

 

Satış yapılan platformlar bu konuda satıcıyı oldukça özgür bırakırlar. Mesela eBay’da “iade kabul edilmez” “teslim tarihinden itibaren 14 gün içerisinde iade kabul edilebilir, geri gönderim ücretini alıcı öder” politikası gibi ayarlamalar yapılabilir. Elbette ki bu seçeneklerin her birinin avantaj ve dezavantajları da unutulmamalıdır.

 

 

 

 

 

+100 ABONE ARASINA KATILIN.

Haftalık Bültenimize Abone Olun ve Yeni İçerikleri Kaçırmayın..

Teşekkür Ederiz Başarı İle Abone Oldunuz

Ters Giden Bir Şeyler Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Telegram X aktüellemesi geldi!
Telegram X aktüellemesi geldi!

Uygulama yeni aktüellemesi ile bir hayli yeniliği kullanıcılara sunacak. Öncelikle Android aygıtlarda son aktüellemeden kaynaklı bir hayli yanılgı düzenlendi. Fakat...

Kapat