3D baskı batarya, her şeyi değiştirecek

3D batarya, her şeyi değiştirecek

Bugünlerde giyilebilir makineler ve telefonlardaki teknoloji geliştirme yarışının bir kulvarı da daha ufak aygıtların yaratılması. Bu aygıtların küçülmesi ile alakalı en büyük güçlüklerinden biri ise bataryaların çok fazla yer kaplayabilmesi. Telefonun kasası genellikle standart batarya ebatları çerçevesinde planlanır ve genellikle tüm piller telefonun içinde boş bir alan yaratır.

Bugünlerde ACS Uygulamalı Enerji Materyalleri, lityum iyon bataryaların gereksinim olan rastgele bir formda 3D yazdırılmasını sağlayan bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

3D yazdırılmış lityum-iyon bataryaların önündeki en büyük mani, bu cins baskılarda ananesel olarak kullanılan malzemelerin bir pil yapmayı sağlayacak iyonik geçirgenler olmamasıdır. Bataryaları geçirgen hale getirmek için Christopher Reyes ve Benjamin Wiley liderliğindeki takım, genellikle 3 ebatlı baskıda kullanılan bir elektrolit çözeltisi ile polilaktik asit PLA’i karıştırdı. Tahlilciler ayrıca geçirgenliği artırmaya dayanakçı olmak için gövdenin tasarımına grafen ve karbon nanotüpleri de ilave ettiler. Bu tasarım farklılıklarından sonra takım, özel ebatlı bir lityum-iyon batarya ile yapılmış bir LED bilekliği 3D baskı ile yapabildi.

Bu araştırma hakkında belirtmek gereken en ehemmiyetli anekdot ise şu: Batarya takribî 60 saniye süresince bileziği çalıştırabildi. Takım, 3D baskı yoluyla üretilen bataryanın kapasitesinin ticari standartların çok altında olduğunu belirtiyor. Fakat kapasiteyi nasıl geliştirecekleri mevzusunda fikirleri var. Takım bu fikrin ufak makineler ve teknolojinin geleceği için çok büyük taahhütleri olduğuna inanıyor.

İlginizi Çekebilir  Enes Batur'un videosuna tepkiler büyük olunca videoyu kaldırdı!

 

+100 ABONE ARASINA KATILIN.

Haftalık Bültenimize Abone Olun ve Yeni İçerikleri Kaçırmayın..

Teşekkür Ederiz Başarı İle Abone Oldunuz

Ters Giden Bir Şeyler Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Tesla Modellerinde Artık Atari Oyunu Oynamak Olası Video
Tesla Araçlarında Artık Atari Oyunu Oynamak Gerçek Oldu

Sıradan oyunların tamamını orta konsolda yer alan büyük ekranda oynayabileceksiniz. Daha Önceki atari oyunlarını beğeniyor musunuz? O zaman bu haber...

Kapat